
Bild från Dagens ETC, 24 mars 2025
Sverige fortsätter att bedriva vapenhandel med Israel, trots den Internationella domstolens pågående utredning av landet för folkmord, Internationella domstolens rådgivande yttrande om att Israels ockupation är olaglig och trots att Internationella brottmålsdomstolen utfärdat arresteringsorder mot Israels ledare för krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten. Nyligen offentliggjorde Riksdagens utredningstjänst siffror som visar att den svenska vapenimporten från Israel mer än dubblats under det senaste året. Exporten har heller inte stoppats.
Israels ockupation är olaglig, det har Internationella domstolen (ICJ) konstaterat. ICJ har också bekräftat att Israel bryter mot FN:s konvention om avskaffande av rasdiskriminering, förbudet mot etnisk segregering och apartheid. Ändå fortsätter Sverige handla med krigsmateriel med Israel, samtidigt som Israel ensidigt brutit vapenvilan i Gaza och i urskillningslösa bombangrepp dödat uppemot tusen personer inom loppet av några få dagar, varav många var barn. Samtidigt som Israel stoppat all införsel av humanitär nödhjälp till Gaza. Samtidigt som den israeliska armén och bosättare fortsätter terrorisera befolkningen på Västbanken och i Östra Jerusalem, där militära invasioner pågått i två månader och där 40 000 palestinier har tvingats iväg från sina hem och egendomar, medan deras bostäder, vägar och annan infrastruktur har totalförstörs av armén och vägspärrar begränsar palestiniernas rörelsefrihet över hela Västbanken.
Internationella domstolen har ålagt Israel att upphöra med alla folkmordshandlingar och möjliggöra införsel av humanitärt bistånd till Gaza. Andra stater och internationella institutioner är ålagda att inte bidra till eller möjliggöra Israels förbrytelser.
Ett första steg är att stoppa all vapenhandel med Israel, omedelbart. Att inte agera är inte bara skamligt, det innebär också att den svenska regeringen frångår sina skyldigheter enligt internationell rätt.