B’Tselem och Physicians for Human Rights: Israel begår folkmord

Två israeliska människorättsorganisationer fastslår i nya rapporter att Israel begår folkmord i Gaza. B’Tselem och Physicians for Human Rights har båda utrett Israels agerande i Gaza sedan oktober 2023 och kommit fram till att det utgör folkmord.

“Det finns ingenting som kan rättfärdiga folkmord, och svält och ödeläggelse har ingenting att göra med självförsvar.” B’Tselem

I rapporten Our Genocide argumenterar B’Tselem för att uttalanden från högt uppsatta israeliska tjänstemän och militärens handlingar på plats i Gaza bevisar bortom allt tvivel att Israel i nästan två år har fört en medveten, systematisk politik för att attackera och utplåna det palestinska samhället i Gaza. Den politiken har haft avsedd verkan: Hela städer är utraderade, sjukvårdssystemet har kollapsat, utbildnings-, religiösa och kulturella institutioner är förstörda, mer än två miljoner människor är tvångsfördrivna och tiotusentals är dödade, hundratusentals skadade, medan en stor del av befolkningen nu svälter. Detta utgör en samordnad attack mot alla aspekter av palestiniernas liv och syftar till att skapa katastrofala levnadsförhållanden som förhindrar palestiniernas fortsatta existens i Gaza – själva definitionen av folkmord.

Physicians for Human Rights fokuserar i sin rapport på de systematiska angreppen mot sjukvården i Gaza, som de kallar en avsiktlig, kumulativ nedmontering av Gazas hälsovårdssystem, och med det, dess folks förmåga att överleva. Israels bombningar av sjukhus, förstörelse av medicinsk utrustning och utarmning av läkemedel har gjort medicinsk vård – både akutvård och långsiktig vård – praktiskt taget omöjlig. Systemet har kollapsat under tyngden av obevekliga attacker och blockader. Physicians for Human Rights varnar för att ödeläggelsen av sjukvården kommer att fortsätta få dödliga effekter långt efter ett eventuellt eldupphör. Sjukdomar och tillstånd som inte har kunnat diagnostiseras eller behandlas, människor som lider av undernäring och skador som inte kan behandlas, får konsekvenser för generationer framåt.

“Detta är inte en bieffekt av krig. Det är det systematiska skapandet av omöjliga livsvillkor. Det är ett folkmord”, skriver Physicians for Human Rights, och kräver att regeringar och internationella organ agerar omedelbart:

  • Tvinga Israel till eldupphör.
  • Skydda och återställ Gazas hälsosystem.
  • Återinför FN:s, internationella och palestinska stödmekanismer.
  • Tillåt fri rörlighet för bistånd och nödhjälp.
  • Säkerställa vårdpersonalens säkerhet.

B’Tselem kräver också omedelbara och tydliga åtgärder – från den israeliska allmänheten och från det internationella samfundet. B’Tselem påpekar att stater är ålagda enligt folkmordskonventionen att agera.

“Nu är det dags att höja våra röster och göra motstånd. Nu är det dags att använda alla medel som finns tillgängliga enligt internationell rätt för att rädda vem och vad vi än kan, och för att sätta stopp för miljontals människors fortsatta lidande.” B’Tselem

Läs mer om Gaza och definitionen av folkmord