FN-kommission: Israel begår folkmord i Gaza

FN:s oberoende internationella undersökningskommission drar i en ny rapport slutsatsen att israeliska myndigheter och militära styrkor har begått fyra av fem folkmordshandlingar som definieras i 1948 års konvention om förebyggande och bestraffning av brottet folkmord.

FN:s oberoende internationella undersökningskommission har på uppdrag av FN:s råd för mänskliga rättigheter, UNHRC, utrett Israels agerande i Gaza sedan oktober 2023. I rapporten, som presenteras idag, slår kommissionen fast att folkmord pågår i Gaza och att landets ledning, däribland premiärminister Benjamin Netanyahu, har uppmuntrat till folkmord.

FN-kommissionen sällar sig därmed till världens mest ansedda människorättsorganisationer och konstaterar att folkmord pågår i Gaza och att skulden ligger hos den israeliska staten.

Folkmord definieras i folkrätten som handlingar i avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp som sådan. Utöver att döda eller svårt skada medlemmar av gruppen, kan folkmordshandlingarna också bestå i att tillfoga gruppen livsvillkor som är avsedda att leda till dess fysiska undergång helt eller delvis, genomföra åtgärder som syftar till att förhindra födslar inom gruppen, eller tvångsförflytta barn i gruppen till en annan grupp.

Avsikten är avgörande för att handlingarna ska kunna definieras som folkmord. FN-kommissionen anser att det finns en tydlig avsikt att förgöra palestinierna i Gaza genom handlingar som uppfyller kriterierna i folkmordskonventionen. En mängd exempel anförs som bevis för detta.

“Ansvaret för dessa grymma brott ligger hos israeliska myndigheter i den högsta ledningen, som har orkestrerat en folkmordskampanj i nästan två år nu med den specifika avsikten att förgöra den palestinska gruppen i Gaza”, säger kommissionens ordförande Navi Pillay.

Folkmordskonventionen ålägger alla stater en skyldighet att agera redan vid risk för folkmord. Det är alltså staters plikt att ingripa innan folkmordet är ett faktum.

Detta framgår också av Internationella domstolen ICJ:s beslut om interimistiska åtgärder från 2024. I januari fastslog domstolen att det förelåg en risk för folkmord i Gaza och Israel ålades att vidta specifika åtgärder för att förhindra att situationen eskalerade. I maj beslutade ICJ om ytterligare åtgärder. Det är tydligt att domstolen ansåg redan då att risken för folkmord var så stor att det inte var möjligt att invänta ett domslut. Israel har ignorerat samtliga dessa åtgärder, vilket FN-kommissionen påpekar.

”Israel har uppenbart ignorerat ordern om provisoriska åtgärder från Internationella domstolen och varningar från medlemsstater, FN-kontor, människorättsorganisationer och civilsamhällesgrupper, och fortsatt strategin att förgöra palestinierna i Gaza”, säger Navi Pillay. ”Kommissionen konstaterar att de israeliska myndigheterna inte haft för avsikt att ändra sina handlingar. Tvärtom har de fortsatt med sin folkmordskampanj i Gaza i nästan två år nu. Israel måste omedelbart upphöra med folkmordet i Gaza och fullt ut följa ordern om provisoriska åtgärder från Internationella domstolen.”

Israel måste upphöra med sin svältpolitik, häva belägringen och underlätta och säkerställa obehindrat tillträde för humanitärt bistånd i stor skala och obehindrat tillträde för all FN-personal, inklusive UNRWA och OHCHR:s internationella personal. Kommissionen uppmanar Israel att omedelbart upphöra med Gaza Humanitarian Foundations verksamhet.

FN-kommissionen rekommenderar medlemsstaterna att stoppa överföringen av vapen och annan utrustning som kan användas för att begå folkmord; att säkerställa att individer och företag inom staternas jurisdiktion inte är inblandade i folkmordet eller i uppvigling till folkmord; och att vidta åtgärder för att ställa individer eller företag som är direkt eller indirekt inblandade i folkmordet till svars.

“Det internationella samfundet kan inte tiga om den folkmordskampanj som Israel har inlett mot det palestinska folket i Gaza. När tydliga tecken och bevis på folkmord framträder, innebär avsaknaden av åtgärder för att stoppa det delaktighet”, sa Pillay. ”Varje dag av passivitet kostar liv och urholkar det internationella samfundets trovärdighet. Alla stater har en rättslig skyldighet att använda alla medel som rimligen står till deras förfogande för att stoppa folkmordet i Gaza.”

FN-kommissionen har enbart undersökt Israels handlingar i Gaza, men varnar för att avsikten att begå folkmord också styr Israels agerande i det övriga ockuperade området, Västbanken och östra Jerusalem. Folkmordet har föregåtts av decennier av olaglig ockupation och förtryck, betonar kommissionen.

Läs mer

Läs rapporten i sin helhet