Ge en gåva

Nu är det viktigare än någonsin att stötta det palestinska civilsamhället. Palestinagrupperna samarbetar med organisationer i Gaza, på Västbanken och i palestinska flyktingläger i Libanon, som har verksamhet riktad till barn, ungdomar och familjer.

Våra samarbetsorganisationer skapar bättre förutsättningar för unga, trots de utmaningar som ockupationen och förtrycket innebär. Organisationerna främjar jämställdhet genom att ge plats åt flickor och pojkar på lika villkor, utbilda, utmana normer och vara goda, inspirerande förebilder för barn, ungdomar och vuxna. De bidrar till livskraftiga lokalsamhällen idag, och skapar en stark grund för en framtida demokratisk palestinsk stat när ockupationen är över. Läs mer om våra samarbetsorganisationer

Ge en gåva till plusgiro 901157-8 eller via swish 9011578

När du ger en gåva till Palestinagruppernas biståndsverksamhet blir du en aktiv del i vårt arbete för ett fritt Palestina och för en rättvis fred. Ditt bidrag är mer än pengar – det symboliserar solidaritet och skapar framtidstro.

Palestinagrupperna åtar sig att samla in gåvor och bidrag i enlighet med Svensk Insamlingskontrolls regler för insamling (90-konto). Palestinagrupperna är medlem i Giva Sverige.

All verksamhet följs upp och utvärderas av Palestinagrupperna och granskas av auktoriserad revisor. Svensk Insamlingskontroll kontrollerar årligen att PGS verksamhet bedrivs ändamålsenligt.
Riktlinjer för Palestinagruppernas insamlingsarbete

Få skattereduktion för gåvor till Palestinagruppernas biståndsverksamhet

Palestinagrupperna är godkänd av Skatteverket som mottagare vid skattereduktion för gåva. För att få skattereduktion som privatperson behöver du ge minst 200 kr per gåva och minst 2 000 kr totalt till en eller flera godkända organisationer under kalenderåret. Som högst kan du få 3 000 kr i avdrag, vilket motsvarar gåvor på totalt 12 000 kr under ett år. Medlemsavgift räknas inte som gåva och omfattas därför inte av skattereduktionen.

Om du önskar skattereduktion, kontakta Palestinagrupperna via mejl i samband med att du ger gåvan till till plusgiro 901157-8 (eller via swish 9011578). Uppge namn, personnummer, summa och datum när inbetalningen gjordes. Palestinagrupperna rapporterar in de gåvogivare som önskar skattereduktion till Skatteverket. Din skattereduktion kommer att synas på deklarationen och du får en kontrolluppgift. Har vi inte ditt personnummer, kommer inte gåvan att redovisas till Skatteverket. Läs mer på Skatteverkets hemsida

Beställ gåvobevis

Vill du ge ett bidrag som gåva till någon? Sätt in ditt bidrag på plusgiro 901157-8 eller swisha till 9011578. Sedan är det bara att mejla oss för att få ett gåvobevis!  

Bli månadsgivare

Genom att bli månadsgivare ger du ett regelbundet stöd och säkrar projektens långsiktighet och hållbarhet. Som månadsgivare får du regelbundet brev med uppdaterad information om de projekt vi stödjer i Palestina och Libanon. Kontakta oss för mer information om hur du blir månadsgivare!

Ordna ett event

Loppis, konsert, auktion, kulturkväll, idrottstävling – runtom i landet och digitalt ordnar engagerade människor olika slags evenemang för att stötta vår insamling till Palestina. Det finns så många roliga, kreativa sätt att göra skillnad!

Vill du ordna ett event eller samla in digitalt? Kontakta oss för tips och råd!