
Svenska högskolor har en skyldighet enligt lag att genom sina internationella samarbeten främja en hållbar utveckling globalt. De svenska lärosäten som bedriver samarbeten med israeliska universitet och forskningsinstitut som bidrar till förtrycket av palestinier, agerar därmed i konflikt med sitt grundläggande uppdrag.
Det finns ett långt engagemang för Palestina inom akademin och på svenska universitet och högskolor. Tidigt under folkmordet i Gaza väcktes stark kritik mot lärosätenas institutionella samarbeten med israeliska universitet. Drygt tjugo student- och akademikerföreningar bildades under 2023 och 2024, vars verksamhet framförallt består av walkouts, manifestationer och föreläsningar, och upprop riktade till respektive lärosätes ledning med kravet att avbryta alla samarbeten och investeringar i israeliska institutioner som är delaktiga i förtrycket av palestinier, samt att stötta palestinska universitet, forskare och studenter.
Studenternas engagemang för mänskliga rättigheter har inte uppmuntrats av ledningen för något lärosäte, tvärtom har det motarbetats. Studenternas försök att föra dialog med universitets- och högskoleledningar har bemötts med tystnad, misstänkliggörande, motarbetande och i vissa fall rena hot. Det engagemang för internationell rätt och mänskliga rättigheter som studenterna ger uttryck för borde uppmuntras. Istället har svenska lärosäten nästan kategoriskt gjort det motsatta.
Ledningen för de lärosäten som uttalat sig om studenternas krav att avbryta samarbeten med och investeringar i israeliska institutioner, har hänvisat till att regeringen/EU inte infört sanktioner eller andra restriktiva åtgärder mot Israel. Därmed menar lärosätena att de saknar mandat att avbryta sina samarbetsavtal. “Universitetet bedriver ingen egen utrikespolitik” är ett argument som studenter, lärare och forskare mött när de försökt föra dialog om universitetens samarbeten med israeliska institutioner.
Enligt högskolelagen ska Sveriges högskolor och universitet genom sin verksamhet främja en hållbar utveckling som innebär att nuvarande och kommande generationer tillförsäkras en hälsosam och god miljö, ekonomisk och social välfärd och rättvisa, nationellt och globalt. FN:s Agenda 2030 och de globala hållbarhetsmålen belyser ytterligare högskolornas roll att utveckla och sprida kunskap om hållbar utveckling.
I förarbetena till den svenska högskolelagen är det tydligt att högskolorna bestämmer hur deras internationella verksamhet ska genomföras, utifrån de olika förutsättningar som råder vid lärosätet. Det är alltså respektive lärosäte som avgör hur de på bästa sätt kan bidra till en hållbar global utveckling.
Det finns därmed såväl etiska som juridiska argument till stöd för att avbryta samarbeten med israeliska institutioner som bidrar till förtryck av palestinier. Det saknas bara vilja.
Studenter, lärare och forskare runtom i landet som protesterar mot sina lärosätens brist på agerande mot Israels folkrättsbrott och för palestiniernas rättigheter, hedrar akademins tradition att försvara alla människors lika värde. Med stort mod gör ni era röster hörda, och vi är många som stöttar er!
Här finns WASSAPS rapporter över svenska universitetsamarbeten med israeliska lärosäten
Här finns en lista över samarbeten mellan svenska och israeliska lärosäten
Här finns mer information om den israeliska akademins roll i ockupationen och förtrycket av palestinier
Läs mer om studentprotesterna runtom i landet
Läs om den första walkouten i oktober 2023
Läs mer om initiativet Walkout for Palestine
UPPSALADEKLARATIONEN
En grupp forskare och lärare på Sveriges största universitet och högskolor bestämde sig under 2025 att bemöta ledningens passivitet med att ta saken i egna händer. De lanserade Uppsala Declaration of Conscientious Objection, där de förklarar att de vägrar att samarbeta med israeliska statliga institutioner. Deklarationen fick på kort tid drygt 2700 underskrifter och gav inspiration till liknande europeiska upprop.
Som ett svar på Uppsaladeklarationen gjorde konsistoriet vid Uppsala universitet i maj 2025 ett uttalande om situationen i Gaza där regeringen uppmanades att uttryckligen fördöma Israels agerande, att omgående återuppta finansieringen till UNRWA och att inom ramen för EU aktivt verka för att vidta alla till buds stående åtgärder, inklusive att införa handelssanktioner mot Israel, i syfte att förhindra ett folkmord i Gaza.
UPPROP FRÅN OKTOBER 2023
Ohyggliga krigsförbrytelser begås mot människor i Gaza. Vi kan i realtid bevittna hur Israel bombar den instängda befolkningen och stoppar tillgången till vatten, elektricitet, mat och medicin. Urskillningslösa attacker riktas mot bostäder, skolor, sjukhus och hela den civila infrastrukturen. Förödelsen är ofattbar. Förtvivlade barn och föräldrar söker efter anhöriga i rasmassorna. Nästan hela Gazas befolkning, närmare två miljoner människor har fördrivits gång på gång på Israels order, som sedan attackerat områden som de uppmanat civila att fly till. Det finns ingen trygg plats i Gaza.
Vi som står bakom detta upprop är studenter, doktorander, docenter, professorer, lärare och personal vid svenska lärosäten. Vi vill påminna den svenska regeringen om skyldigheten att ingripa om det finns tecken på att folkmord, etnisk rensning, krigsbrott eller brott mot mänskligheten begås. Vi fördömer alla attacker mot civila och alla överträdelser av internationell rätt, oavsett vem som utför dem. Vi vägrar tvingas in i en svartvit polarisering för att vi står upp för det som borde vara självklart: alla människors lika värde.
I skuggan av anfallen mot Gaza ökar också militärens och beväpnade bosättares våld mot den palestinska befolkningen på Västbanken och i Östra Jerusalem. Kriget mot Gaza och de parallella attackerna mot palestinier på Västbanken är en del i upprätthållandet av Israels många decennier långa system av förtryck och dominans över det palestinska folket. I 77 år har Israel ignorerat FN:s upprepade resolutioner och kränkt internationell rätt och mänskliga rättigheter utan att det fått några konsekvenser.
Ett omedelbart eldupphör och införsel av humanitär hjälp är ett absolut måste. Det internationella samfundet har en skyldighet att se till att så sker. Därefter måste det internationella samfundet ta itu med grundorsaken till det ohyggliga som pågår. För att det ska bli en lösning – en rättvis, hållbar fred – måste Israels ockupation upphöra och palestiniernas rättigheter respekteras. Det är uppenbart att detta endast kommer att ske genom att omvärldens militära, politiska och ekonomiska stöd till Israel avbryts.
VI UPPMANAR DÄRFÖR SVERIGES UNIVERSITET, HÖGSKOLOR OCH FOLKHÖGSKOLOR ATT:
- Avbryta samarbeten med israeliska lärosäten och forskningsinstitut som har samröre med den israeliska militärindustrin. Sådant samarbete bidrar på ett direkt sätt till den folkrättsvidriga ockupationen av Palestina och förtrycket av den palestinska civilbefolkningen.
- Uttrycka solidaritet med det palestinska folket och uppmana våra politiska företrädare att omedelbart agera för ett eldupphör i Gaza, för införsel av humanitärt bistånd och för skydd av befolkningen.
